nagłówek artykułu
Trwają prace nad Protokołem KRAKÓW NETWORK
lead artykułu

Klarowny model współpracy w nowej rzeczywistości między partnerami biznesowej inicjatywy KRAKÓW NETWORK, oparty na wspólnym zarządzaniu ryzykiem; innowacyjne modele biznesowe, zyskanie przewagi konkurencyjnej Krakowa poprzez zaangażowanie lokalnych przedstawicieli branży spotkań, a także digitalizacja i promocja wydarzeń hybrydowych – to założenia trwających właśnie prac nad Protokołem KRAKÓW NETWORK, którego powstanie ogłoszono w grudniu 2020 roku. Kraków przygotowuje się do ofensywy na rynku MICE w nadchodzących latach.
Członkowie KRAKÓW NETWORK, powołanego z inicjatywy KBF – operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków biznesowego gremium zrzeszającego obecnie kilkuset przedstawicieli branży spotkań i branż pokrewnych z Krakowa i Małopolski pracują nad Protokołem KRAKÓW NETWORK. To dokument wzorowany na opublikowanym przez ICCA w listopadzie 2020 roku Protokole z Kaohsiung, stanowiącym strategię odbudowy globalnego rynku spotkań. Jego głównymi celami było zdefiniowanie kluczowych makro- i mikrotrendów, wskazanie niezbędnych strategii do implementacji w sektorze MICE oraz wyodrębnienie nowych wskaźników sukcesu przyszłych wydarzeń. Kraków, który od wielu lat wzmacniał swoją pozycję w globalnych i europejskich rankingach ICCA, nieustannie zaskakuje innowacyjnymi działaniami zrzeszającymi przedstawicieli branży.
Pandemia koronawirusa zamroziła nasze działania. Mamy jednak świadomość, że funkcjonowanie w nowej, innej rzeczywistości, która powoli staje się standardem na całym świecie, wymaga od nas zdecydowanych i konkretnych działań. To dlatego rozpoczęliśmy wspólne prace nad Protokołem KRAKÓW NETWORK – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. – Jako przedstawiciele lokalnego rynku, którzy współpracują ze sobą od wielu lat, co przez długi czas było ewenementem w skali Polski, dążymy do przyjęcia określonych zasad, aby wspólnie pozyskiwać i realizować wydarzenia. Jeszcze w marcu zaprezentujemy efekty prowadzonych od grudnia negocjacji – dodaje dyrektor Błaszczyk.
Taka jest też misja KRAKÓW NETWORK: dzielenie się know-how oraz wspólne pozyskiwanie partnerów w celu zwiększania liczby wydarzeń biznesowych goszczących w Krakowie. Dziś to współdziałanie zyskuje jednak jeszcze jeden wymiar: to potrzeba stworzenia praktycznych modeli współpracy pomiędzy lokalnymi członkami branży dla umożliwienia im efektywnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dlatego też przedstawiciele sześciu grup tematycznych inicjatywy (Grupy Hotelarskiej, Grupy Gastronomicznej, Grupy PR, Krakowskiego Klubu Ambasadorów Kongresów, Kraków Future Lab i Grupy Eventowej) wypracowują obecnie nowe wytyczne, które będą zabezpieczać wszystkich sygnatariuszy tak powstałego Protokołu KRAKÓW NETWORK. Na ich podstawie będzie możliwe minimalizowanie ryzyka, poprzez deklarację respektowania precyzyjnie określonych w protokole wytycznych. Ryzyko to będą współdzielić obiekty, agencje, PCO, DMC, hotele, catererzy, uczelnie i inne podmioty współpracujące w ramach KRAKÓW NETWORK.
ciało artykułu