Jak druk 3D pomaga w walce z koronawirusem SARS-CoV-2?
Na drukarkach 3D na całym świecie powstają akcesoria i środki ochrony osobistej, które trafiają do lekarzy, ratowników i służb stojących na pierwszej linii w walce z koronawirusem. Oprócz przyłbic czy klipsów i zaczepów do maseczek, czyli dosyć prostych do wydrukowania elementów, produkowane są także bardziej skomplikowane części. Do takich należą np. zawory do respiratorów lub przejściówki do masek snorkelingowych z popularnego sklepu sportowego. Te elementy zostały zaprojektowane i wydrukowane w epicentrum pandemii w Europie, czyli we Włoszech, przez firmę Isinnova. Także i w Polsce powstało wiele ciekawych projektów 3D przejściówek, filtrów i zaworów, które nadają się do produkcji addytywnej w różnych technologiach. Trzeba zaznaczyć, że z oczywistych względów są to elementy, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów i mogą być używane awaryjnie. Niemniej jednak w obliczu braków magazynowych i niewydolności tradycyjnej produkcji, drukowane elementy mogą faktycznie ratować życie.
Jeśli mówimy o certyfikatach do użytku medycznego, to warto przedstawić projekt marki Formlabs – producenta drukarek 3D w technologii SLA/LFS. Formlabs przy współpracy z zespołem lekarzy i specjalistów z USF Health, Northwell Health i Tampa General Hospital ​przygotował projekt drukowanych wymazówek do testów na obecność koronawirusa. Zestawy testowe są drukowane z biokompatybilnej żywicy Surgical Guide, która pierwotnie powstała do zastosowań dentystycznych. Producentowi udało się uzyskać niezbędne uprawnienia, w tym zgodę amerykańskiej FDA oraz normę ISO 13485. Na jednym stoliku roboczym drukarki 3D Form 3 powstaje ponad 340 takich wymazówek w ciągu doby, z jednego litra żywicy możemy wydrukować ok. 1300 specjalnych „patyczków” do testów.

Poprzez jakie działania Wasza firma wspiera polską służbę zdrowia?
Do tej pory wydrukowaliśmy kilkaset uchwytów na klamki, które zostały nieodpłatnie przekazane do małopolskich szpitali. Takie „bezdotykowe klamki” pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenu przez to, że przy otwieraniu drzwi nie używamy dłoni, lecz przedramienia. Uchwyty cieszą się dużą popularnością także wśród firm i są montowane w biurowcach, gdzie pracuje wiele osób (w końcu nie każdy ma możliwość pracy zdalnej). Na naszych drukarkach 3D powstają też przejściówki filtrów DAR do masek 3M. Rewizja adaptera 3M-6200-DAR została zmodyfikowana w celu poprawienia kilku aspektów funkcjonalnych i zwiększających bezpieczeństwo ratownika przed infekcją koronawirusem w czasie służby. Projekt pobraliśmy bezpłatnie z platformy Thingiverse, na której projektanci dzielą się plikami do druku 3D. Przejściówki drukujemy i przekazujemy ratownikom, nie pobierając żadnych opłat. Rozpoczynamy także produkcję wspomnianych wymazówek zaprojektowanych przez Formlabs oraz zaworów do respiratorów według projektu firmy Isinnova. Zachęcamy służby medyczne i ratownicze do kontaktu, by wspólnie przygotować i dostarczyć sprzęt niezbędny do ratowania życia i ograniczania pandemii.

Czy produkcja oparta na druku 3D jest droższa od standardowej?
W obecnej sytuacji ewidentnie widać, że produkcja jednostkowa lub nisko seryjna jest bardziej opłacalna przy użyciu technologii przyrostowych. Co więcej, druk 3D daje możliwość szybkiego reagowania i wytwarzania elementów na żądanie. Przewagą drukarek 3D nad wtryskiem czy obróbką CNC jest to, że nie wymagają one specjalnych umiejętności od operatora, sam proces wytwarzania przebiega bezobsługowo, a czas przygotowania do produkcji jest kilkukrotnie niższy. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od projektu oraz od nakładu i materiału, z którego dany produkt ma zostać wykonany.

Jednym z kierunków Waszej działalności są szkolenia. Czy aktualnie organizowane przez Państwa webinary spotykają się z większym zainteresowaniem niż wcześniej?
Szkolenia, bezpośrednie spotkania z klientami, prezentacje na targach, czy w siedzibie firmy to jedne z ważniejszych elementów naszej działalności. Obecnie, gdy wszyscy musimy zostać w domu jest to bardzo trudne, ale staramy się docierać do naszych klientów i osób zainteresowanych technologiami przyrostowymi w przemysłowym wydaniu. Przykładem tego jest cykl szkoleń online opracowanych wspólnie z firmą GM System. Pierwszy webinar „Projektowanie w NX CAD do druku 3D” odbędzie się 29 kwietnia. Kolejne z tej serii są zaplanowane i będą dotyczyć projektowania do druku z termoplastów, a następnie technologii żywicznych. Dużą popularnością cieszą się też nagrania naszych poprzednich webinariów oraz materiały edukacyjne w postaci e-booków czy artykułów na naszym blogu.
Podczas pandemii dużo osób dowiedziało się na nowo o druku 3D i poznało potencjał tej technologii. Ubolewamy, że musiało się to stać przy takiej okazji. Najważniejsze zalety technologii addytywnych to możliwość produkcji na żądanie, opłacalność w przypadku niskich i średnich serii, szybki czas przygotowania produkcji (brak konieczności przezbrajania urządzenia pod inny projekt) oraz łatwa obsługa maszyn. W całej sytuacji jest to budujące, że branża profesjonalnych dostawców, jak i amatorów skonsolidowała swoje wysiłki do walki z koronawirusem, drukując bezpłatnie środki ochrony osobistej lub udostępniając pliki STL.